17 stycznia 2020

Przebieg obchodów Dnia Wyzwolenia Warszawy 2020

17 stycznia 2020 roku obchodziliśmy Dzień Wyzwolenia Warszawy. Była to 75 rocznica wyzwolenia naszej stolicy, Miasta-Bohatera, miasta bohaterskich tradycji Narodu Polskiego. Uroczystości odbyły się w Warszawie i w Moskwie.

O 10:00 odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Warszawy 1939-1945 (Nike Warszawy). W uroczystościach brał udział przedstawiciel Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

O 11:00 odbyły się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Był tu jedyny wątek ze strony władz miejskich Warszawy, wieniec złożył naczelnik wydziału Urzędu Stołecznego Miasta Warszawa jako przedstawiciel władz miejskich. Wieńce złożyli także przedstawiciele zagraniczni z ambasad Rosji, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi i innych państw b. Związku Radzieckiego oraz Francji.

O 12:00 odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. O 13:00 odbyły się niezapowiedziane wcześniej uroczystości w miejscu po pomniku gen. broni Zygmunta Berlinga.

O 14:00 odbyły się uroczystości na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Armii Radzieckiej. Tu także wieńce złożyli przedstawiciele państw b. Związku Radzieckiego: Kazachstanu, Białorusi, Rosji, Armenii, Uzbekistanu i Azerbejdżanu. Pobrano ziemię z mogiły żołnierskiej.

Wszędzie odegrano lub odśpiewano hymn Polski. Uczestniczyli mieszkańcy Warszawy, którzy także złożyli wiązanki kwiatów. Obecne były poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń żołnierskich.Nie zorganizowano żadnych uroczystości oficjalnych, a polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało głupi komunikat znieważający bohaterów walk. Niestety białopolskie władze w żaden sposób nie wstydzą się tego, że większą uwagę na 75 rocznicę wyzwolenia Warszawy skupia w Rosji niż w Polsce.

Wielkim nieobecnym był też przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Włodzimierz Czarzasty, który niedawno zabłysnął w środkach przekazu głównego nurtu wypowiedziami o wyzwoleńczej roli Armii Radzieckiej. Najwyraźniej Dzień Wyzwolenia Warszawy był dla Czarzastego już za mało medialny, bo ten wolał dzisiaj otwierać biuro poselskie Arkadiusza Iwaniaka w Płocku.

W Moskwie o 22:00 czasu moskiewskiego (20:00 czasu środkowoeuropejskiego) na cześć 75 rocznicy wyzwolenia Warszawy oddano honorowy salut armatni i wystrzelono ogniomioty (fajerwerki) przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Wystrzał odbył się z Pokłonnej Góry. Wystrzelonych zostało ok. 3000 ogniomiotów 50 rodzajów, m.in.  „Swietłana”, „Sława”, „Rubin”, „Assol”, „Wega” i „Fiałka”. Zostały wystrzelone z wyrzutni kalibru od 105 do 310 mm na samochodach KamAZ. Efekt dźwiękowy zapewnił salut honorowy 12 salw z dział ZiS-3 pochodzących z okresu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

W Rosji na wielu głównych portalach główną wiadomość stanowi przypomnienie o 75 rocznicy wyzwolenia Warszawy.