12 września 2019

Przewodnik po Berlinie (cz. 8/8): wiadomości użyteczne i dojazd

W ostatniej części przewodnika przedstawiono kilka wiadomości użytecznych. Opisano jak dojechać pociągami i na jakich wspólnych przejazdówkach, a także możliwy dojazd wielowozami PKS. Ponadto przedstawiono kilka innych wiadomości użytecznych.

Części przewodnika:
Przewodnik po Berlinie (cz. 1/8): polskie upamiętnienia
Przewodnik po Berlinie (cz. 2/8): miejsca Wojska Polskiego
Przewodnik po Berlinie (cz. 3/8): upamiętnienia Luksemburg
Przewodnik po Berlinie (cz. 4/8): upamiętnienia Lenina
Przewodnik po Berlinie (cz. 5/8): upamiętnienia NRD
Przewodnik po Berlinie (cz. 6/8): polskie groby
Przewodnik po Berlinie (cz. 7/8): inne polskie miejsca
Przewodnik po Berlinie (cz. 8/8): wiadomości użyteczne i dojazd


Dane według stanu na luty 2020.


Nocleg

Miejsca noclegowe posiada Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie (Zentrum für Historische Forschung Berlin der Polnischen Akademie der Wissenschaften).
Centrum dysponuje dwoma pokojami gościnnymi, jeśli ktoś iska noclegu w Berlinie to jest to dobre rozwiązanie (szczegóły tutaj). Jest zniżka dla studentów.
Miejsce: Obwodnica Włodzimierza Majakowskiego 47 (Majakowskiring 47)

Dojazd pociągiem

Pociąg to najlepsza możliwość dojazdu do Berlina. Wystarczy tylko przedrzeć się przez Polskę i dojechać do którejś stanicy na granicy, skąd już Niemieckie Koleje Ludowe (ob. Koleje Niemieckie) dość łatwo dowiozą nas do Berlina.


Źródło: Mef.ellingen, Wikimedia Commons
Najłatwiej jest z Kostrzyna nad Odrą, skąd od godz. 4 do 22 co godzinę do Berlina jeżdżą pociągi osobowe linii RB26. Jedna para jest przedłużona do Gorzowa Wielkopolskiego.
Bezpośrednie pociągi osobowe z Polski do Berlina jeżdżą też ze Szczecina Głównego, tu są 3 pary połączeń bezpośrednich i wiele z przesiadką.
Połączenia na pociągi osobowe do Berlina, nawet jeśli rozpoczynają bieg w Polsce, pewniej sprawdzać na stronie Kolei Niemieckich (kliknij tutaj).


Źródło: Barciur, Galeria fotograficznu serwisu ForumKolejowe.pl
Taryfa Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB) w części E obejmuje połączenia stykowe z Polską, dzięki czemu jest taniej. Z taryfy VBB można skorzystać przy połączeniach pociągami osobowymi z Kunowic, Rzepina, Szczecina, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Kostrzyna nad Odrą i Słubic Polskich.
Przejazdówki w taryfie VBB są uznawane w komunikacji miejskiej Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, co może być przydatne. Przejazdówki jednorazowe i jednodniowe w przebiegu do i z Szczecina są uznawane w komunikacji miejskiej Szczecina do godziny 3 dnia następnego. Przejazdówki jednodniowe w przebiegu do i z Gorzowa Wielkopolskiego są uznawane w komunikacji miejskiej Gorzowa Wielkopolskiego do godziny 24, a jednorazowe do 2 godzin od przyjazdu. Przejazdówki jednorazowe i jednodniowe w przebiegu do i z Zielonej Góry są uznawane w komunikacji miejskiej Zielonej Góry do 3 dni od daty przejazdu. Do tego przejazdówki nie mają określonej dokładnej stanicy, jest napisane np. „Szczecin” a nie „Szczecin Główny”, dzięki czemu przejazdówki obowiązują w pociągach osobowych od innej stanicy w danej miejscowości.
W Berlinie przejazdówki całodniowe VBB umożliwiają pełną swobodę podróży środkami komunikacji miejskiej w strefach taryfowych A, B lub C w zależności od wyboru. Przejazdówki jednorazowe VBB umożliwiają dokończenie podróży środkami komunikacji miejskiej w wybranej strefie taryfowej. Strefa A obejmuje kolej obwodową oraz linie wewnątrz niej. Strefa B obejmuje linie na zewnątrz kolei obwodowej do granic Berlina, a strefa C obejmuje wybrany obszar wokół Berlina, w tym wielką obwodnicę kolejową. Zazwyczaj strefy występują podwójnie, np. kupując przejazdówkę z Kostrzyna nad Odrą do Berlina dostaniemy przejazdówkę do „Berlin AB”.
Przejazdówki w taryfie stykowej VBB można nabyć w kasach PKP (ob. „Polregio”) na terenie całej Polski. Jest też kilka innych ofert. Więcej wiadomości: kliknij tutaj.


Źródło: Jivee Blau, Wikimedia Commons
Do Berlina można także dojechać bezpośrednimi pociągami ekspresowymi, które jeżdżą z m.in. z Warszawy, Gdyni, Chałupek, Terespola.
Główny dworzec to Berlin Dworzec Główny (Hauptbahnhof). Główny dworzec dla byłego Berlina Wschodniego to Berlin Dworzec Wschodni (Ostbahnhof), a główny dworzec dla byłego Berlina Zachodniego to Berlin Zoo (Zoologischer Garten).

Dojazd wielowozem


Źródło: Przedsiębiorstwo PKS w Szczecinie
Obecnie (luty 2020) z Polski do Berlina z porządnych przewoźników wielowozowych, tj. nie licząc jakiś typowo komercyjnych lub zagranicznych koncernów, jeździ wyłącznie Przedsiębiorstwo PKS w Szczecinie. Dawniej można było dojechać m.in. PKS Gorzów Wielkopolski, PKS Wrocław, Eurolines Polska, a nawet wielowozami Kolei Niemieckich, ale to już nieaktualne. PKS Szczecin ze Szczecina do Berlina jeździ codziennie, z kilkoma wyjątkami typu Wiosenne Święta, od 2:00 do 17:00, zazwyczaj co 2 godziny, tj. 8 połączeń tam i tyleż samo z powrotem. Są to połączenia do Berlina Lotniska Tygiel (Tegel) przez Berlin Lotnisko Pięknepole (Schönefeld). Stamtąd do śródmieścia Berlina musimy dojechać środkami komunikacji miejskiej – co jest łatwe w przypadku przystanku Berlin Lotnisko Pięknepole (Schönefeld), który znajduje się przy dworcu kolejowym. Więcej wiadomości: kliknij tutaj.


Źródło: FlixBus Polska – blog nieoficjalny
Dwa razy codziennie jeździ także Przedsiębiorstwo PKS w Gdańsku, łącząc Gdynię z Berlinem liniami N1381 i 1381A. Wielowozy jadą przez Berlin Lotnisko Pięknepole  (Flughafen Schönefeld), Berlin Krzyż Południowy (Südkreuz) do dworca autobusowego Berlin PKS (Zentraler Omnibusbahnhof). Jednak nie są to połączenia własne, a jako podwykonawstwo dla nielubianego zagranicznego koncernu FlixBus, więc dopiero w ostateczności. A już w dużej ostateczności, jeśli chodzi o pozostałe połączenia FlixBus, które wykonują różni prywaciarze.
Dworzec autobusowy Berlin PKS posiada stronę sieciową w języku polskim: kliknij tutaj

Dolot samolotem
Do Berlina można się dostać samolotami Polskich Linii Lotniczych „Lot”. Codziennie zazwyczaj 4 samoloty „Lotu” łączą Warszawę z Berlinem (Lotnisko Berlin-Tygiel (Tegel)). Z racji dużej szkodliwości tego środka przemieszczania się to jednak ostateczność, zwłaszcza że na tej drodze są pociągi.
Lotniska w Berlinie posiadają stronę sieciową w języku polskim: kliknij tutaj.

Dojazd samochodem
Niby można, ale z najbardziej szkodliwego środka przewozowego lepiej nie korzystać, skoro można w zupełności pociągami lub innymi przewozami zbiorowymi.

Przemieszczanie się po Berlinie
Nawet nie znając języka niemieckiego bardzo łatwo jest się przemieszczać po Berlinie. Wszystkie wiadomości są intuicyjne, zrozumiałe i czytelne.
Najłatwiej jest się przemieszczać szybką koleją miejską (S-Bahn), należąca do Kolei Niemieckich (DB). Uzupełnia ją kolej podziemna (metro – U-Bahn), bardziej rozbudowane w Berlinie Zachodnim. Kolej uliczna (tramwaje) działa tylko w Berlinie Wschodnim – takie pozostałości po podziale miasta. Kolej podziemna, kolej uliczna i wielowozy miejskie obsługują Berlińskie Zakłady Komunikacyjne (BVB, obecnie BVG).
Przy korzystaniu z wielowozów miejskich należy pamiętać, że wchodzi się pierwszymi drzwiami i okazuje się kierowcy przejazdówkę. W razie większego ruchu podróżnych lub dobiegania można wsiąść kolejnymi drzwiami i pokazać kierowcy przejazdówkę z daleka. Przy większym tłoku nie jest rygorystycznie przestrzegane. Widziano przypadek osoby wsiadającej ostatnimi drzwiami, która przejazdówkę okazała w chwili wjazdu wielowozu na przystanek.
Wszystkie środki komunikacji miejskiej są ze sobą powiązane taryfowo, nie trzeba osobnych przejazdówek.
W samoczynach z przejazdówkami (biletomatach) Kolei Niemieckich oraz Berlińskich Zakładów Komunikacyjnych jest dostępny język polski.

Bankoczyny
W bankoczynach (bankomatach) Berlińskiej Powszechnej Kasy Oszczędności (Berliner Sparkasse) jest dostępny język polski.

Pieniądz
Walutą obowiązującą w Niemczech jest euro. Nie spotkano możliwości płatności w złotówkach ani rublach. W Niemczech nie spotkano państwowych kantorów. Najlepiej jest kupić euro jeszcze w Polsce – euro jest dostępne we wszystkich kantorach Poczty Polskiej.
Części przewodnika:
Przewodnik po Berlinie (cz. 1/8): polskie upamiętnienia
Przewodnik po Berlinie (cz. 2/8): miejsca Wojska Polskiego
Przewodnik po Berlinie (cz. 3/8): upamiętnienia Luksemburg
Przewodnik po Berlinie (cz. 4/8): upamiętnienia Lenina
Przewodnik po Berlinie (cz. 5/8): upamiętnienia NRD
Przewodnik po Berlinie (cz. 6/8): polskie groby
Przewodnik po Berlinie (cz. 7/8): inne polskie miejsca
Przewodnik po Berlinie (cz. 8/8): wiadomości użyteczne i dojazd

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza