17 kwietnia 2020

Obchody Święta Pracy i Dnia Zwycięstwa 2020

Z uwagi na epidemię koronawirusa zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS-CoV-2, w tym roku nie będą możliwe w szersze obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy 1 trawnia oraz Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności 9 trawnia. Obchody Święta Pracy prawdopodobnie odbędą się wyłącznie wirtualnie, natomiast obchody Dnia Zwycięstwa zostały przeniesione na bliżej nieokreślony czas.

Było to do przewidzenia. Nie ma możliwości zorganizowania uroczystości ani tym bardziej pochodów pierwszomajowych. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy teoretycznie mógłby być uczczony w ramach obowiązków służbowych przez urzędowych przedstawicieli mieszkańców czy przez etatowych działaczy, symbolicznie, w pojedynkę miejscach pamięci narodowej tradycyjnych dla Święta Pracy. Teoretycznie, bo urzędowych uroczystości była znikoma liczba (np. w Gorlicach). Święto Pracy obchodzone było prawie w całości przez osoby prywatne, w czasie wolnym. Wobec zagrożenia koronawirusem wychodzenie z domów w celach niebędących niezbędnymi jest niezalecane, nawet mimo formalnego zniesienia zakazu wychodzenia w celach rekreacyjnych. Dlatego też obchody nie mogą się odbyć.

Jedyną możliwością będzie świętowanie w sieci. Obchody zapowiedział już portal Odrodzenie Komunizmu, w ramach których odbędzie się przekaz na żywo na kanale Odrodzenie Komunizmu na JuTube albo w sieciowym Radiu Antykapitalistycznym. Być może wkrótce pojawią się podobne przedsięwzięcia.

Nie będzie także obchodów Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności 9 trawnia. Główne uroczystości Dnia Zwycięstwa w Moskwie, z Paradą Zwycięstwa, zostały przesunięte. Dokładnej daty na razie nie podano, stwierdzono jedynie ze na pewno nastąpi to w 2020 roku, kiedy minie zagrożenie. Wraz uroczystościami w Moskwie przesunięto akcje Nieśmiertelny Pułk. W Polsce uroczystości i tak były nieliczne, główne odbywały się na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Armii Radzieckiej w Warszawie, gdzie odbywał się także Nieśmiertelny Pułk. W kilku miastach odbywały się uroczystości w dacie 8 trawnia (np. w Szczecinie) i być może odbędą się symbolicznie. W tym roku 9 trawnia miały się odbyć uroczystości Dnia Wyzwolenia Kostrzyna nad Odrą, przeniesione z 30 brzeźnia, które prawdopodobnie w ogóle odpadną.

W miarę napływania wiadomości, o różnych obchodach będziemy zawiadamiać na Lewicy Narodowej.

Czytaj również: Obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy 2019