17 maja 2020

Co zamiast Googli i Twarzoksiążki? (akt.)

Działalność korporacji internetowych, takich jak Google i Twarzoksiążka (Fejsbuk), jest wysoce szkodliwa. Są to ponadnarodowe, amerykańskie korporacje, które zdominowały międzysieć i nad którymi nie ma żadnego społecznego a nawet państwowego nadzoru. Powinniśmy ich unikać, ale czy mamy taką możliwość?

Aktualizacja: październik 2020 (Yandex Polska)

Działalność firm takich jak Google i Twarzoksiążka jest szkodliwa. Mogą one wykorzystywać brak społecznego nadzoru. Pozycja zbliżona do monopolistycznej sprzyja złym praktykom. Są to koncerny amerykańskie, mogą więc wykorzystywać swoje zasoby w interesie imperialistów amerykańskich. Szczególnie ostatnio Twarzoksiążka dostarczyła wiele dowodów na to, że ma gdzieś prywatność i tajemnicę korespondencji, którą traktuje jako zwykły towar do sprzedania, zamiast skupić się na poprawie moderacji (nawoływania do nienawiści, mnóstwo wulgarności). Można zapytać, że przecież użytkowników tych serwisów są miliony i nikt nie śledzi pojedynczych osób poza kilkudziesięcioma wyjątkami określanymi jednostronnie przez te serwisy. Owszem, ale po pierwsze istnieją samoczynne algorytmy przetwarzające to co robią miliony użytkowników. Te miliony użytkowników dają obraz tego, co się dzieje w społeczeństwie. Po wynikach wyszukiwania lub reakcjach na portalu społecznościowym można np. stwierdzić jakie nastroje panują w danym społeczeństwie i to wykorzystać do osiągania poszczególnych celów politycznych. Można w ten sposób tworzyć lub wykrzywiać obraz rzeczywistości w interesach imperialistów lub kapitalistów.

Niemal każdy w sieci potrzebuje od czasu do czasu skorzystać z wyiskiwarki (wyszukiwarki), portalu społecznościowego czy też komunikatora. Działalność amerykańskich koncernów zdominowała rynek tych trzech usług do takiego stopnia, że nie ma możliwości lub trudno jest nie korzystać z usług tych firm, zwłaszcza że firmy te stworzyły wiele użytecznych usług. Blog Lewica Narodowa publikuje za pośrednictwem usługi należącej do Googli, dlatego że z polskojęzycznych platform blogowych ostały się w zasadzie tylko dwie zagraniczne. Dawniej państwowa Wirtualna Polska zamknęła swoją platformę Bloog.pl w brzeźniu 2018, a ostatnia polska platforma, Blox.pl, zamknęła się pod koniec kwietnia 2019.

Możemy jednak choć trochę ograniczyć korzystanie z nich, zarówno poprzez zmniejszenie aktywności lub też poprzez choćby sporadyczne używanie innych portali.

Wyszukiwarki

W Polsce Google są niemal monopolistą na rynku wyszukiwarek z pozycją 97,5%. Inne polskojęzyczne wyszukiwarki to w zasadzie tylko Bing należąca do Microsoftu (phi, też mi wybór) i Yandex (o czym niżej), ale one wszystkie, nawet łącznie mają znikomy udział. Wszystkie polskie portale sieciowe odsyłają do Googli. Dawniej państwowa Wirtualna Polska w 2015 roku odeszła od polskiej wyszukiwarki Netsprint, która przestała być też dostępna poza WP. Jeszcze wcześniej w latach 1995-2001 istniał Polski Infoseek, do 2000 roku własność państwowa Uniwersytetu Warszawskiego Józefa Piłsudskiego. Na rynku światowym pozycja Googli jest wysoka (91,9%), choć nie aż tak jak w Polsce. Jednak istnieje kilka rynków miejscowych, gdzie Google nie mają tak silnej pozycji, wśród nich są kraje poradzieckie i słowiańskie. Możemy z nich skorzystać przynajmniej sporadycznie, aby choć odrobinę zmniejszyć udział Googli.

Yandex Polska
W obszarze byłego Związku Radzieckiego bardzo silną pozycję ma wyszukiwarka Yandex (Яндекс) należąca do naszych słowiańskich braci Rosjan. Jest to trzecia wyszukiwarka na świecie. W Rosji bardzo długo była pierwsza, gdzie została wyprzedzona dopiero w sierpniu 2019. Niestety tendencja ta jest utrzymywana i Yandex traci w Rosji na rzecz Googli, acz bardzo powoli. Yandex głównie działa też na Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie, Uzbekistanie i Turcji, wszędzie tam będąc na drugim miejscu z różnym udziałem. Yandex ma także drugie miejsce i mniejszy choć wciąż wyróżniający się udział w Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanie, Kirgizji, Tadżykistanie i Turkmenii. W Gruzji Yandex jest na trzecim miejscu. Wynika z tego, że poza runetem, czyli rosyjskim internetem, i krajami poradzieckimi Yandex ma znaczący udział wyłącznie w Turcji. Taka jest charakterystyka runetu, gdzie światowe koncerny nie odnoszą takiego sukcesu jak w skali światowej. Yandex to nie tylko wyszukiwarka, ale także szereg innych usług, tożsamo do Googli. Yandex posiada też wersję międzynarodową Yandex.com i rozpoczął wprowadzanie wyszukiwania w językach innych niż rosyjski.
Polska wersja działała w latach 2001-2004. Niestety została zamknięta z okresowym przekierowaniem na wersję rosyjską, rzadziej na wersję międzynarodową. W 2011 roku pojawiły się wiadomości o tym, że Yandex ponownie planuje wejście do Polski, ale wówczas nic takiego nie nastąpiło.
W ostatnim czasie Yandex wprowadził jednak polską wersję i od 1 kwietnia 2020 działała wersja Yandex Polska pod adresem yandex.pl. Poprawnie obsługiwała wyszukiwanie w języku polskim, pokazywała podpowiedzi wyszukiwania i indeksowała polskie strony. Co więcej, Yandex nie usuwa wyników na podstawie np. zgłoszeń od wytwórni muzycznych czy wydawców filmów, a przynajmniej nie jest to zauważalne. Łatwiej tam uzyskać swobodny dostęp do wielu filmów czy muzyki, których nie znajdziemy w Googlach. Mimo, że Yandex Polska obsługiwała wyszukiwanie w języku polskim, to sama wyszukiwarka była w językach rosyjskim i angielskim. W języku polskim były jedynie ustawienia wyszukiwania. Nie działały polskie podpowiedzi wyszukiwania w pasku wyszukiwania przeglądarki. Nie były ustawione przekierowania z adresów images.yandex.pl i video.yandex.pl do wyszukiwarek odpowiednio obrazków i wideo. Wyszukiwarka wideo nie indeksowała też wielu popularnych w Polsce usług, jak choćby JuTube. Brakowało też niektórych innych usług Yandexa, jak tłumacz. Pod polską domenę były podpięte niektóre usługi z wersji międzynarodowej.
Niestety około października 2020 wersja polska została zlikwidowana i ustanowiono przekierowanie na odsłonę ogólną Yandex Europa pod adresem yandex.eu. Domena yandex.pl wciąż działa dla kont poczty elektronicznej. Odsłona Yandex Europa w dalszym ciągu obsługuje język polski i polskie strony. W ustawieniach zaawansowanych zniknął język polski. Czy jednak pełnowartościowa odsłona Yandex Polska będzie rozwijana? Nie wiadomo. Majstrowanie przy domenach narodowych może rodzić takie nadzieje, choć może to być zwykłe porządkowanie przekierowań z domen zarejestrowanych w wielu krajach.
Na tę chwilę Yandexa możemy używać jako drugiej wyszukiwarki do typowych wyszukiwań czy wyszukiwania obrazem, czekając na jego usprawnienie i rozszerzenie dla Polski.

Seznam.cz
U naszych południowych sąsiadów, słowiańskich braci Czechów popularna jest wyszukiwarka Seznam.cz, co w tłumaczeniu oznacza „Spis”. Seznam.cz niestety stracił pierwsze miejsce w Czechach, umacniają się Google, choć Seznam.cz wciąż ma znaczący udział. Seznam jest częścią portalu sieciowego, z szeregiem innych usług towarzyszących.
Wydawać by się mogło, że Seznam.cz powinien także duży udział na Słowacji, w końcu oba narody są w dużej części dwujęzyczne, a języki zbliżone. Tak jednak nie jest i na Słowacji całkowicie dominują Google, a Seznam ma szczątkowy udział. Istnieje jeszcze słowacki odpowiednik Zoznam.sk – początkowo był współtworzony przez Seznam.cz, ale później Słowacy go sprzedali, a i usługi towarzyszące są bardzo skromne, odsyła do Googli, przez co wygląda jak podróbka czeskiego Seznam.cz.
Seznam.cz nie jest polskojęzyczną wyszukiwarką, dlatego do codziennego użytku odpada. Nie rozpoznaje polskich znaczeń słów i w pierwszej kolejności daje wyniki do stron czeskich. Użyteczny jest tylko wtedy, gdy wpisujemy proste hasła np. celem znalezienia strony głównej. Posiada za to polskojęzyczną usługę Mapy.cz, która pod wieloma względami jest lepsza od Google Map.

Narzędzia Eksploracji Semantycznej Tekstów (NEkST)
Jest to całkowicie polska i państwowa wyszukiwarka, należąca do Polskiej Akademii Nauk. Co dobrego można o niej powiedzieć? Wyłącznie tyle, że istnieje. NEkST powstały w Instytucie Podstaw Informatyki PAN przy współpracy Politechniki Wrocławskiej i miały być pierwszą wyszukiwarką rozumiejącą znaczenie iskanych słów. Wyszukiwarka powstawała w latach 2009-2014 i została udostępniona na początku 2015 roku, po skończeniu projektu finansowanego z Unii Europejskiej. Po drodze wpadła nagroda EuroSymbol Innowacji 2014, z której nic nie wynika.
W 2015 roku NEkST włączono do Ogólnopolskiego Systemu Antyplagiatowego, działającego na potrzeby uczelni wyższych i sprawdzającego prace dyplomowe. Również w 2015 roku Instytut Podstaw Informatyki zarejestrował spółkę IPI Com Sp. z o.o., z minimalnym kapitałem zakładowym. Spółka ma komercjalizować i rozwijać technologie stworzone w Instytucie, „ze szczególnym uwzględnieniem systemu NEkST”.
Od chwili udostępnienia jest to nieustannie wersja Beta i wygląda na to że nie jest już rozwijana. Jej funkcjonalność jest minimalna. Nie możemy jej dodać do paska wyszukiwania w swojej przeglądarce. Wyniki mają słabą celność. O ile w ogóle działa, bo w ostatnim czasie bywa wyłączona przez długie miesiące. Od około roku wyszukiwarka działa tylko przez krótkie, najwyżej kilkutygodniowe okresy. Zwraca błąd 502. Standardowa trwałość projektu z Unii Europejskiej wynosi 5 lat, więc zapewne już się zakończyła i stąd projekt zmierza raczej do zamrożenia – przynajmniej jeśli chodzi o usługę wyszukiwania udostępnioną do powszechnego korzystania. Domena nekst.pl jest zarejestrowana do czerwca 2021.
Wyszukiwarkę NEkST można sobie ustawić jako stronę startową, jeśli nie mamy innej, aby nie były to Google. Do korzystania się nie nadaje, bo zazwyczaj nie działa. Warto tylko wiedzieć, że istnieje.

Portale społecznościowe

Twarzoksiążka w ostatnim czasie nie ma dobrej reklamy. Niemniej póki co wciąż jest najpopularniejszym portalem społecznościowym i zapewne jeszcze długo nim będzie, mimo mnóstwa wad. Początkowo najpopularniejszym portalem była nasza-klasa, ale to był jednorazowy wystrzał i po tym jak już wszyscy chętni nawiązali łączność ze swoimi znajomymi z klasy to portal załamał się. Próbował podjąć funkcjonalności znane z Twarzoksiążki, ale to na nic. Wciąż istnieje i sobie dryfuje. Twarzoksiążka przejęła nie tylko społeczność z innych portali społecznościowych, ale także fora dyskusyjne, grupy dyskusyjne, blogi czy część zwykłych stron. Na wielu portalach także komentarze są oparte na Twarzoksiążce.

Jedyną sensowną czynnością, jaką możemy podjąć wobec Twarzoksiążki, to po prostu ograniczenie tam naszej działalności. Sam to ostatnio zrobiłem. Usunąłem całą swoją aktywność z kilku lat, jak polubienia i reakcje na różne wpisy oraz aktywność własną. Starsze wpisy i inna aktywność na prywatnym profilu i tak nikomu nie są potrzebne. Bezwzględnie należy usunąć numer telefonu, choć oczywiście nie da rady usunąć go całkowicie, co widać w dzienniku aktywności. Po ostatnich skandalach nikogo to już nie powinno dziwić, dlatego jeśli podaliśmy numer telefonu, to jego usunięcie (chyba…) jest możliwe wyłącznie przez usunięcie konta. Polecam też usunąć i usuwać na bieżąco prywatne wiadomości, choć oczywiście będą dalej one na serwerach chociażby przypisane do drugiej strony rozmowy. Konta używam już tylko wyłącznie po to, by obserwować co się dzieje u innych albo na obserwowanych stronach. To chyba najlepszy sposób. Stwierdziłem, że nie będę reagował ani lubił poszczególnych wpisów, a życie osobiste i tak może toczyć się poza siecią. Dyskusje na tym portalu także do niczego nie prowadzą, za to pełno w nich wyzwisk, nad czym Twarzoksiążka już nie panuje. Nie ma też sensu pisać komentarzy, tam gdzie właściciel strony zmusza do komentowania wyłącznie za pośrednictwem Twarzoksiążki.

Jedyną alternatywą dla Twarzoksiążki może być WKontakcie (WK). Podobnie jak w przypadku wyszukiwarek, także wśród portali społecznościowych w krajach byłego Związku Radzieckiego Twarzoksiążka ma silną konkurencję. Tą konkurencją jest właśnie WK (vk.com), które jest dostępne także w polskiej wersji językowej. Największą wadą jest brak polskiej społeczności. Z mojej sporej liczby znajomych na Twarzoksiążce tyko kilka osób posiada konto na WK, używając sporadycznie.

Niestety nie ma także większej alternatywy dla YouTube. Znowu, istnieje co prawda Rutube należące do rosyjskiego Gazpromu, ale nie jest w języku polskim i nie ma tam polskiej społeczności ani materiałów.

Komunikatory


Tu mamy znacznie więcej możliwości, bynajmniej nie musimy korzystać z komunikatora Fejsbuka czy innych popularnych. Fejsbuk oczywiście wyczyścił rynek z części komunikatorów jak chociażby należący do dawniej państwowej Wirtualnej Polski komunikator WPKontakt „Spik”. Poza komunikatorami możemy korzystać z telefonicznych wiadomości tekstowych (SMS), co zapewnia większą prywatność.

Polski Komunikator Internetowy „Gadu-Gadu”
Wciąż istnieje, choć w zasadzie to sobie dryfuje od dobrych kilku lat. Komunikator obecnie należy do polskiej firmy. Rozmowy są szyfrowane i mamy pełny nadzór nad ich zapisem w archiwum. W przeszłości sporo użytkowników odeszło po tym, kiedy komunikator został obładowany różnymi dodatkami nikomu niepotrzebnymi. Na szczęście wycofano się z tego i nawet reklamy przestały być przeszkadzające. Wciąż jest grono korzystających.

Sieciowa rozmównica wzajemna (IRC)
Także wciąż istnieje. IRCnet działa, w Polsce pozostał jeden serwer na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Używa go garstka, na polskim serwerze jest ok. 300-400 osób, ale możliwości są.

1 komentarz:

  1. Lista alternatywnych serwerów mailowych, dysków sieciowych, mediów społecznościowych itd:

    http://novaresistencia.org/2020/05/17/lista-completa-de-alternativas-aos-produtos-do-google/

    OdpowiedzUsuń