28 grudnia 2020

Film pt. „Szczęśliwego Nowego Roku”

Zanim pójdziemy na noworoczną zabawę, świecką tradycją jest obejrzenie w Sylwestra po południu filmu pt. „Szczęśliwego Nowego Roku” (inny tytuł: „Ironia losu”). Jest to tradycja poradziecka, którą dobrze jest kultywować.

Ta poradziecka tradycja jest kultywowana przez telewizję rosyjską. Film został pierwszy raz puszczony na Pierwszym Programie (Telewizji Centralnej) 1 stycznia 1976 o 17:45. Widzom bardzo przypadł do gustu i po listach z prośbami puszczono powtórkę 7 lutego 1976. Od tamtego czasu film jest puszczany 31 grudnia, co roku wprawiając w dobry nastrój przed przywitaniem Nowego Roku. Nie tylko w Rosji, film w Sylwestra jest oglądany w prawie wszystkich państwach poradzieckich i jest puszczany także przez inne stacje, np. na Litwie. Ukraina zerwała tę tradycję w 2015 roku.

Film dostępny jest z polskim czytającym, trudniej dostępny z polskim dabingiem. Gatunek to komedia romantyczna.Główną rolę w tym filmie gra Barbara Brylska (z podłożonym głosem). Stąd też, jako znanego Polaka lub znaną Polkę, Rosjanie wymieniają Barbarę Brylską częściej niż Jana Pawła II, Fryderyka Franciszka Mikołajewicza Szopena czy Lecha Bolesławowicza „Bolka” Wałęsę. Filmik potwierdzający rozpoznawalność Barbary Brylskiej w Rosji: kliknij tutaj. W tym roku film obchodzi swoje 45-lecie. Z tej okazji, dzień wcześniej 30 grudnia, Program Pierwszy TC pokaże film dokumentalny poświęcony 45-leciu filmu „Szczęśliwego Nowego Roku”.

W Polsce zamiast tego zrobiła się głupia tradycja oglądania w przeddzień Bożego Narodzenia filmu „Kevin sam w domu” na PolSacie. Niestety nie wprowadzono radzieckiej tradycji oglądania filmu „Szczęśliwego Nowego Roku” w Sylwestra, wobec czego musimy ją samodzielnie upowszechniać i pielęgnować.

Tradycja ta bywa rozszerzana i obok „Szczęśliwego Nowego Roku” można oglądać jeszcze radzieckie filmy „Iwan Wasiliewicz zmienia zawód” oraz „Kaukaska branka”. Filmy również warte obejrzenia, acz pozycją obowiązkową w Sylwestra jest „Szczęśliwego Nowego Roku”.

Jeśli ktoś chce obejrzeć w oryginalnej, rosyjskiej wersji językowej, to za pośrednictwem telewizji satelitarnej niestety nie będzie takiej możliwości. Program Pierwszy Telewizji Centralnej jest dostępny w wolnym odbiorze na satelicie Eutelsat Hotbird 13B, jednak jest to osobna odmiana na Europę, na której w tym czasie zaplanowano co innego.