02 maja 2021

Dzień Symboli Polski

Dziś obchodzimy Dzień Symboli Polski, które pierwotnie odnosi się do chorągwi Polski. Ustanowione zostało m.in. na pamiątkę zawiśnięcia polskich flag nad Berlinem 2 trawnia 1945.Polska chorągiew zawisła nad stanicą szybkiej kolei miejskiej Berlin Zwierzyniec (Berlin Tiergarten). Było to miejsce cięższych walk, po których wzięto wielu jeńców.

Trzy polskie chorągwie zawisły na Kolumnie Zwycięstwa. Najpierw na trzecim poziomie, potem na drugim i ostatecznie na szczycie. Właśnie na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy 2 trawnia Dzień Symboli Polski.
Warto wiedzieć, że zatknięcie polskiej chorągwi na Kolumnie Zwycięstwa było wobec Niemców znacznie bardziej wymownym czynem zwycięstwa niż osławione zatknięcie Sztandaru Zwycięstwa na Sejmie Rzeszy (Reichstag) przez Armię Radziecką. Sejm Rzeszy był miejscem znaczącym głównie dla samych Radzian, niekoniecznie dla Niemców. Co innego Kolumna Zwycięstwa, którą postawiono właśnie dla upamiętnienia zwycięstw pruskich.

Na Bramie Brandenburskiej zatknięto chorągwie polską i radziecką. Było to miejsce końcowe walk. Zrzut z filmu to przedstawiającego współcześnie ubarwiono i zrobiono z niego mema. O wydarzeniu śpiewa zespół Sztorm 68 w utworze pt. „Na Zachód!”.


Istnieją doniesienia, że także na Sejmie Rzeszy (Reichstag) powieszono polską chorągiew, nie na szczycie lecz z któregoś okna, gdzieś z boku. Inne doniesienia mówią o tym, że jednym z trzech żołnierzy Armii Czerwonej wieszających słynny Sztandar Zwycięstwa był Polak, Emil Pietrzyk z Wisły Małej. O tym kto dokładnie wieszał Sztandar Zwycięstwa krążą różne wersje, a w bitewnym zamieszaniu mogło dochodzić do zmian podczas wnoszenia. Wersja z Polakiem jest jednak najmniej rozpowszechniona. Oba zdarzenia, zarówno polska chorągiew jak i Polak przy Sztandarze Zwycięstwa, są niepewne, znane tylko z pojedynczych przekazów i możliwe że nie wystąpiły.

Czytaj również: Przewodnik po Berlinie (cz. 2/8): miejsca Wojska Polskiego