04 stycznia 2021

Spółdzielnia Inwalidów im. 7 Listopada

W Szczecinie działa ostatnie w Polsce przedsiębiorstwo nazwane imieniem 7 Listopada, czyli na cześć Dnia Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Tym przedsiębiorstwem jest Spółdzielnia Inwalidów Przemysłu Lekkiego im. 7 Listopada.

Spółdzielnia powstała w 1952 roku. Od początku mieści się w budynku przy Ulicy Grodzkiej 7 w Szczecinie. Z zewnątrz budynek niczym się nie wyróżnia. Spółdzielnia nie posiada żadnego szyldu, a od 2013 roku nie ma strony sieciowej. Niemniej istnieje i działa, znajdując swoją niszę na rynku.

Spółdzielnia Inwalidów Przemysłu Lekkiego im. 7 Listopada jest spółdzielnią odzieżową, wytwarza odzież roboczą, w tym rękawice ochronne, ubrania ochronne spawalnicze, torby narzędziowe, plecaki, pokrowce, plandeki samochodowe i inne podług zamówień. W 2018 roku SIPL zdobyła zamówienie na 4000 szt. kurtek roboczych letnich dla Policji z opcją na kolejne 500-1000 szt. W Szczecinie mieści się siedziba z główną halą produkcyjną i przychodnią rehabilitacyjną. Część siedziby jest wynajmowana, m.in. dla Spółdzielni Socjalnej „In_Kolektiv Studio”, kantoru wymiany walut, nauki jazdy itp. Oprócz tego spółdzielnia ma oddział w Lidzbarku Welskim, gdzie znajduje się punkt pracy nakładczej. Posiada status zakładu pracy chronionej. Zatrudnionych jest 28 osób, z czego ok. 22 etatów wypełniają osoby niepełnosprawne. Stosuje umowy o pracę i umowy o pracę nakładczą. Dawniej oczywiście była znacznie większym zakładem.

Jak to się stało, że pomimo kapitalistycznych przemian i szalejącej dekomunizacji, spółdzielnia wciąż nosi imię 7 Listopada? Spółdzielnia działa od 1952 roku i jej nazwa jest cały czas taka sama, a więc jest to jednoznaczne nawiązanie do Dnia Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Nazwa uchowała się raczej siłą ciągłości, zwłaszcza że o działalności spółdzielni trudno znaleźć jakieś szersze wiadomości, nie posiada ona nawet tablicy na siedzibie. Zapewne niewiele osób wgłębia się też w znaczenie daty 7 listopada, którą to rocznicę skutecznie wyparto ze świadomości Polaków.

W Krajowym Rejestrze Sądowym jest to obecnie jedyny podmiot noszący imię 7 Listopada. Nawet jeśli nazwa uchowała się nie z pobudek ideowych, to i tak cieszy fakt, że to przedsiębiorstwo wciąż nosi tak zaszczytne imię odnoszące się do Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej 7 listopada 1917.


Czytaj również:
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna im. 22 Lipca
Ostatni PGR działa w najlepsze