01 maja 2019

Pomnik w Nowej Wsi Górnej w Niemczech

Niecałe 60 km od granic Polski, tuż pod Berlinem stoi sobie pomnik wdzięczności Wojsku Polskiemu. Tu dekomunizacja na szczęście nie sięga! Nikt nie pisze nowej historii według własnego zero-jedynkowego przeświadczenia „dobry-zły” i nie odbiera innym prawa uznawania kogoś za bohatera.

Nikt nie myśli zmieniać treści tablicy – jest na niej o bohaterskim Ludowym Wojsku Polskim, braterskim sojuszu z Armią Radziecką i wyzwoleniu. Czyli o tym, od czego obecne władze Polski chcą odciąć dziedzictwo naszego kraju. W przeciwieństwie do Polski, jakikolwiek zamysł rozbiórki pomnika jest tu całkowicie nie do przyjęcia. Wokół pomnika posprzątane, kwiaty ładnie posadzone.Cóż za paradoks. W Polsce rozebrano wiele pomników Ludowego Wojska Polskiego, I i II Armii czy polsko-radzieckiego braterstwa broni. W tym czasie pomnik wdzięczności Wojsku Polskiemu stoi w kraju, z którym to Wojsko Polskie walczyło.Pod pomnikiem corocznie 22 kwietnia odbywa się oficjalna uroczystość Dnia Wyzwolenia miasta. Skromna, ale z udziałem najwyższych władz miasta. Tak to wygląda: [łącze].

Pierwotnie pomnik był w bardziej wyrazistych barwach biało-czerwonych, dziś niezauważnych z racji upływu czasu. Pomnik stoi w mieście Nowa Wieś Górna (Hohen Neuendorf (bei Berlin)), Ulica Katii Kolwic (Käthe-Kollwitz-Straße), w samym środku miasta, 500 metrów od dworca kolejowego. Odsłonięty 11 października 1978 z okazji 35. rocznicy Ludowego Wojska Polskiego.