01 maja 2019

Uroczystość nadania imienia w Urzędzie Stanu Cywilnego

Wcale nie potrzebujemy chrztu jako obrzędu kościelnego, aby należycie odświętnie przywitać nowego człowieka. Odświętność tworzymy sami. Niektóre urzędy stanu cywilnego dają możliwość zorganizowania uroczystości nadania imienia, co zaspokaja potrzebę obrzędowości związaną z narodzonym dzieckiem.

Tak wygląda uroczystość nadania imienia w urzędzie stanu cywilnego na przykładzie Urzędu Stanu Cywilnego w Choszcznie: http://www.choszczno.pl/content/view/3357/1/.

Mało rozpowszechniona i rzadka uroczystość. Nie we wszystkich urzędach stanu cywilnego jest możliwa, bo niestety ma obowiązku oferowania takiej uroczystości. Na pewno jest możliwa jest możliwa w Sosnowcu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, przykładowym Choszcznie i Kleszczelach, bardziej z rozpędu po poprzednim ustroju.
W Szczecinie w 2017 r. nie zorganizowano żadnej uroczystości nadania imienia, a w 2016 r. odbyła się tylko 1 uroczystość – w Sali Ślubów na Zamku Książąt Pomorskich.

Pierwsze zachowane materiały o tej uroczystości są z lat 60. Zakłady pracy rodziców oddelegowywały na uroczystość pracowników i orkiestrę zakładową. Uroczystość była w sali, gdzie zazwyczaj odbywały się śluby, prowadził ją kierownik USC. Rodzice oraz honorowi opiekunowie składali przyrzeczenia i podpisywali się pod zapisem uroczystego nadania imienia. Podpisywał się też kierownik USC, który tym samym symbolicznie włączał nowego obywatela do społeczności. Oczywiście były życzenia i lampka szampana. Dla dziecka podczas uroczystości nadania imienia wręczano podarki: okolicznościowy medal z wygrawerowanym imieniem, symboliczny wkład oszczędnościowy lub mieszkaniowy PKO, polisa oprocentowana PZU, czerwona kokardka, dla dziewczynek lalki lub dla chłopców pluszowe misie. Pracownicy tworzyli szpaler. Bywało, że po uroczystości rodzice składali kwiaty pod pomnikiem, np. pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu albo pod Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie.
Poszczególne zwyczaje i scenariusz uroczystości mogły się różnić, bo mimo postulatu w Polsce Ludowej nigdy nie ujednolicono świeckich uroczystości organizowanych przez USC.