01 maja 2019

Woda kolońska Prastara

Woda kolońska Prastara była najstarszą polską i prawdopodobnie najstarszą na świecie wodą kolońską. Nie miała tyle szczęścia co Przemysławka i przestała być produkowana dopiero w kapitalistycznej Polsce.

Receptura jest datowana na 1682 rok. Łaciński manuskrypt odnaleziono w latach 50. w archiwach przedwojennej fabryki, w której ją produkowano. Po wojnie była produkowana przez Wytwórnię Kosmetyków „Florina” Spółdzielnia Pracy w Krakowie, cały czas stosowano tradycyjne plecenie butelki wikliną i trzymano się XVII-wiecznej receptury. Była także sprzedawana na pokładach polskich statków transatlantyckich w sklepach z upominkami.

W 2006 roku Spółdzielnia „Florina” została przejęta przez przedsiębiorstwo Kosmetyki Naturalne „Bielenda”. Krótko później Bielenda zamknęła całą linię produkcyjną wód kolońskich wraz z Prastarą. Prawdopodobnie najstarsza na świecie woda kolońska przestała być produkowana przez kapitalizm, w którym prywaciarz może sobie ot tak zamknąć wytwarzanie takiego wiekowego dziedzictwa w imię świętej własności prywatnej. Jest to działanie godzące w nasze wartości narodowe.