30 maja 2019

Pomnik Berlinga w Warszawie będzie usunięty

Kolejny pomnik bohatera narodowego zostanie zdekomunizowany i usunięty z przestrzeni ogólnodostępnej. Tym razem chodzi o pomnik gen. broni Zygmunta Berlinga w Warszawie.

Władze dzielnicy Praga-Południe w Warszawie ogłosiły, że na mocy decyzji wojewody mazowieckiego i tzw. ustawy dekomunizacyjnej usuną pomnik gen. broni Zygmunta Berlinga. Pomnik ma zostać przeniesiony do tworzonego Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej, jednak nie trafi na wystawę stałą a będzie w magazynie i wystawiany będzie jedynie na wystawy czasowe lub dla potrzeb naukowych. Pomnik zostanie usunięty z przestrzeni społecznej do końca 2019 roku, gdyż na bieżące usunięcie władze dzielnicy nie posiadają środków pieniężnych.

Pomnik gen. broni Zygmunta Berlinga stoi przy Moście Łazienkowskim. Pomnik został ustawiony w miejscu, skąd 16 września 1944 roku żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. broni Zygmunta Henryka Michałowicza Berlinga, przy wsparciu Armii Radzieckiej, rozpoczęli desant na przyczółek czerniakowski, śpiesząc na pomoc walczącemu ludowi Warszawy w Powstaniu Warszawskim. W wyniku desantu poległo 2056 żołnierzy polskich i radzieckich. Pomnik ustawiono w 1985 roku. Na podstawie znajduje się wyryte godło Polski według wzoru z 1943 roku.

Pomnik przez lata nie był należycie strzeżony, przez co dochodziło do aktów niszczenia, zazwyczaj poprzez olewanie go czerwoną barwą. W sierpniu 2018 pomnik był pomazany znakiem Polski Walczącej, co stanowiło znieważenie także i tego znaku.

Do tej pory w Warszawie na podstawie ustawy dekomunizacyjnej usunięto Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni i Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. Wcześniej usunięto także inne pomniki bohaterów, jak m.in. Feliksa Dzierżyńskiego, Juliana Marchlewskiego, Marcelego Nowotki (2x), Karola Świerczewskiego „Waltera”, Władysława Gomułki, gen. Świerczewskiego, Georgi Dymitrowa, Karola Świerczewskiego a także Pomnik Poległych w Służbie i Obronie Polski Ludowej i Pomnik Czynu Chłopskiego. Co jakiś czas niszczony jest Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Armii Radzieckiej. Pomnik Kościuszkowców stoi zaniedbany. Udało się zachować pomniki Ludwika Waryńskiego i Marcina Kasprzaka oraz Pomnik Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego.