30 maja 2019

Marka Zelmer będzie wygaszana

Niemieccy kapitaliści zapowiedzieli wygaszenie znaku towarowego Zelmer, który niegdyś należał do nas i do dzisiaj bardzo dobrze się kojarzy ze sprzętami gospodarstwa domowego. Zostanie on zastąpiony niemieckimi znakami towarowymi Bosch i Siemens.

Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego zapowiedziała, że odchodzi od marki Zelmer w małych artykułach gospodarstwa domowego, jak np. odkurzacze, roboty kuchenne czy czajniki elektryczne. Urządzenia te pod znakiem Zelmer będą dostępne w sprzedaży do końca 2019 roku lub do wyczerpania zapasów. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego to firma należąca do niemieckiego koncernu BSH (Bosch und Siemens Hausgeräte).

Marka Zelmer ma zostać utrzymana tylko dla dużych AGD, jak lodówki, zmywarki, pralki. Marka nie jest kojarzona z tymi sprzętami, ma niewielki udział w tej dziedzinie, a duże sprzęty gospodarstwa domowego są wytwarzane dopiero od niedawna pod tą marką i nie pochodzą z macierzystego zakładu Zelmera. Inaczej jest w przypadku małych AGD, gdzie nazwa Zelmer jest bardzo dobrze kojarzona od 1967 roku, jest liderem w tej dziedzinie na polskim rynku. Odkurzacze czy roboty kuchenne Zemlera są znane nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach naszego regionu, np. w Rosji, gdzie Zelmer przez jakiś czas był wśród trzech przewodnich marek na rynku. Mimo to marka ma zniknąć z małych AGD. Wszystko wskazuje więc, że BSH dąży do całkowitego wygaszenia marki Zelmer.

Produkcja w Rogoźnicy koło Rzeszowa ma zostać utrzymana pod markami Bosch i Siemens. Koncern zadeklarował także dalszą działalność centrum badań i rozwoju dla odkurzaczy bezworkowych w Rzeszowie.

Dawniej przedsiębiorstwo państwowe, działało pn. Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom-Zelmer” im. Augustyna Micała w Rzeszowie. W 2005 roku zostało sprywatyzowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przez lata przedsiębiorstwo przechodziło różne przekształcenia, zmniejszano zatrudnienie, zaprzestano części działalności. W 2011 roku główny zakład wytwórczy przeniesiono z Rzeszowa do specjalnej strefy ekonomicznej w Rogoźnicy koło Rzeszowa. W 2013 roku Zelmer został przejęty przez Bosza i Zimensa, którzy wycofali akcje Zelmera z wolnego obrotu.

Winnych prywatyzacji nie ukarano.