01 maja 2019

Woda kolońska Przemysławka

Źródło: Przemysławka
Przemysławka to woda kolońska wytwarzana w Polsce od 1919 roku, obchodzi w tym roku 100 urodziny. Miała szczęście, że w kapitalistycznej Polsce nie znikła z produkcji.

Po II Wojnie Światowej produkcją Przemysławki przez lata zajmowała się Fabryka Kosmetyków „Pollena-Lechia” w Poznaniu utrzymując przedwojenną recepturę i technologię. W Polsce Ludowej Przemysławka była bardzo popularna do lat 70., kiedy to została zdetronizowana przez Brutala.
Po prywatyzacji w 1997 dla niemieckiego Beiersdorfu nowy właściciel postanowił zunifikować linię produktów ze swoimi i zlikwidować produkcję własnych marek „Polleny-Lechii”.

Przemysławka przetrwała tylko dzięki ludziom dobrej woli, którzy chcieli w jakiejś części zachować dziedzictwo Polski Ludowej z zakresu kosmetologii. Recepturę, technologię i prawa do znaków towarowych przejęło w 1998 roku Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne „Synteza” w Poznaniu, mieszczące się po drugiej stronie ulicy od „Polleny-Lechii”. Na etykiecie w dalszym ciągu znajduje się logo „Polleny-Lechii” wraz z dopiskiem: „Wyprodukowano wg technologii i receptury Lechia S.A. Poznań” – mimo że niemiecki koncern zrezygnował z tradycyjnego logo i nazwy. Oprócz Przemysławki „Sytneza” przejęła produkcję wód kolońskich Derby i Consul oraz lakierów do włosów Spray.

Strażniczką receptury i tradycyjnej produkcji jest Halina Sybilska, współpracująca z firmą „Synteza”, autorka kompozycji zapachowej Pani Walewska, uczennica Mieczysława Jastrzębskiego – założyciela Laboratorium Zapachowego „Pollena-Aroma” w Poznaniu, twórcy wód i perfum: Polarna, Przemysławka Potrójna, Szałowa, Pinokio, Baccarat i głównego autora receptury i technologii wytwarzania słynnego proszku do prania IXI-65.